Eğitim ve Aile Danışmanlığı

BENİM OKULUM HANGİSİ ( 5B KURALI )
BİLGİLENDİRME: Anaokulu erken çocukluk döneminde yaş özelliklerine göre gelişim ve eğitim alanında hizmet veren kurumlardır.
Gelişim çok boyutludur ve bir bütündür. Gelişim süreklidir ve çevreyle etkileşim içindedir. Gelişimin temel gereksinimleri; Barınma, Beslenme, Sağlık, Sevgi, Güven, Disiplin, Etkileşim ve Uyaran zenginliğidir.

Nitelikli bir anaokulunda, temel eğitim etkinlikleri,

 1. Oyun Zamanı: Kurallı oyunlar, yapılandırılmamış oyunlar, dramatik oyunlar, manipülatif oyunlar, hareketli ve sportif oyunlar, geziler, açık hava oyunları. Bu oyunlar büyük ve küçük kas geliştiricidir ve psikososyal gelişimlerini destekler.
 2. Etkinlik Zamanı: Sanat Etkinlikleri,Türkçe, Kavram, Matematik, Müzik, Drama,Dans, Fen Ve Doğa ile  İlkokula Hazırlık Etkinlikleridir. Öğrenmeye dayalı bilişsel, dil ve fiziksel gelişimlerine katkıda bulunan etkinliklerdir.

Çocukların Gelişim Takipleri ve Değerlendirme: Çocukların gelişim düzeylerini saptama, izleme, destekleme, raporlamadır. Hazırbulunuşluk düzeylerini belirleme, eğitim programlarını değerlendirme ve paylaşma çalışmalarıdır.
Aile Danışma ve İletişim: Ailelerle görüşme, işbirliği, problem çözme ve aile katılım programlarıdır. Anne baba eğitim seminerleri, kültürel ve sanatsal etkinliklerdir.

BEKLENTİLER: Anaokulu seçiminde her ailenin beklentileri ve gereksinimleri farklılık gösterir. Ailelerin özellikle kendi yaşam tarzlarını ve çocuklarının bireysel farklılıklarını iyi tanımalıdır.
Beklentilerimizle, gereksinim ve değerlerimizle, seçeceğimiz anaokulunun koşullarının örtüşmesi önemlidir.

BİLGİLENME:

 • Anaokulunun Fiziksel Yapısı;

  Anaokulu binasının aydınlık ve havadar olması,
  Anaokulu binasının giriş çıkışında güvenlik önlemleri,
  Anaokulunda çocukların oynayabileceği geniş mekanlar,
  Anaokulunun iç mekanındaki eşyaların çocukların boyutlarına uygunluğu,
  Anaokulunun düzenlemesi belli bir amaca göre planlanmalı,
  Anaokulunun hijyen koşulları,
  Anaokulunun uyku, yemek alanları planlanmış mı?
  Anaokulunda oyuncaklar ve materyaller yaş ve gelişim alanlarına göre göstermesi,
  Anaokulunun bahçesinde açık hava etkinliklerine uygun düzenlemenin olması,
  Anaokulunda kurumun felsefesini yansıtan yazılar, fotoğraflar bulunuyor mu? Çocukların yapıtları sergileniyor mu?

 • Anaokulunun Personel Yapısı:

  Çocuk ve eğitimci sayısının oranları,
  Eğitim kadrosunda çalışanların alanında eğitimli olmaları,
  Branş öğretmenleri,
  Danışmanlık hizmetleri,
  Sağlık Hizmetleri,
  Mutfak, temizlik ve ulaşım için yararlanabileceği servis araçlarıdır.

BELİRLEME
Çocuğunuz için düşündüğünüz anaokulu seçeneklerinin sayısını sınırlamayınız. Ne kadar çok kurum gezerseniz
Beklentileriniz o kadar gerçekçi olacaktır. Sıcak bir sohbet atmosferi içinde bilgi edinmeye çalışınız. Anaokulu yetkililerini sorgulamayınız, yargılamayınız.
Bir anaokulunu ikinci ya da üçüncü kez ziyaret etmekten kaçınmayınız. Karar aşamasında çocuğunuzla birlikte geziniz.

BERABERLİK
Artık karar verme aşamasına geldiniz. Beklentilerinizi karşılayan güven duyduğunuz anaokuluna çocuğunuzla beraber gidiniz. Onu gözlemleyiniz.
Oryantasyon sürecinde anaokulu yönetimi ile işbirliği içinde olunuz.

ÇOCUĞUNUZ İÇİN EN DOĞRU KARARI SİZ VERECEKSİNİZ.
PAYLAŞIMLARINIZI BEKLİYORUZ.

SERAP ANTEPLİ
Ç.G.E. Uzmanı

 

PROF. DR ÇAĞLAYAN DİNÇER’DEN GÜNEBAKAN ANAOKULU VELİLERİNE EĞİTİM SEMİNERİ

Ankara’nın okulöncesi seçkin eğitim kurumlarından Özel Günebakan Anaokulu, çocukların yanı sıra çocuk aile ilişkilerinin daha da sağlam temellerde gelişebilmesi için eğitim seminerlerine devam ediyor.
TESK Otel’de gerçekleştirilen “Çocuklarımızla birlikte olma yolları” konulu seminerde Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Okul Öncesi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çağlayan Dinçer,  Günebakan Anaokulu velilerine bu konuda  çok önemli açıklamalarda bulundu, anne ve babalardan gelen soruları da yanıtladı.

Her zaman okul öncesi eğitimin çocuğun eğitim yaşamında çok büyük yer tuttuğu düşüncesiyle hareket eden ve bu nedenle de gerek çocukların gerekse ailelerin eğitimi konusunda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan Günebakan Anaokulu, bu konuda başarılı bir organizasyona daha imza attı. TESK Otel’de  gerçekleştirilen “Çocuklarımızla Birlikte Olma Yolları” konulu seminerde, çocuk gelişimi konusunda Türkiye’nin önemli otoritelerinden bir tanesi olan Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çağlayan Dinçer ile Günebakan Anaokulu velileri aynı platformda buluşup çok yararlı bilgi alış verişi gerçekleştirdiler. 

Yoğun bir katılıma sahne olan seminerde konuşan Prof. Dr. Çağlayan Dinçer, öncelikle ailelerin çocukları ile yaşadığı çeşitli sorunları anlattıktan sonra onlara benzer sorunların bir daha yaşanmaması için yapmaları gerekenler konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Okul öncesi  eğitimin  önemi, çocukların   gelişimsel  özellikleri, onlarla  birlikteyken nasıl   verimli  zaman  geçirecekleri ve yapacakları etkinlikler, doğru bildiğimiz yanlışlar, anne-baba tutumları   çocuk  gelişimi  ve eğitimi  gibi değişik konuların ele alındığı seminer, karşılıklı paylaşım içinde ve oldukça keyifli bir havada geçti.

Çocuk-aile ilişkilerinde yeni bilgiler edinen velilerin mutlu ayrıldıkları seminerler Günebakan Anaokulu’nun eğitim programının bir parçasını oluşturuyor. Çocuk, aile ve okul birlikteliğinin başarının temelini oluşturduğu düşüncesi ile eğitim programına yön veren Günebakan Anaokulu Kurucusu Fikriye Tiryaki, “Günebakan Anaokulu olarak; velilerimizin çocuk eğitimi konusunda bazı eksikliklerinin giderilmesi, bazen doğru bildiğimizi sandığımız yanlışların düzeltilmesi açısından eğitim seminerlerine büyük önem veriyoruz. Gösterdiği ilgi ve katılımdan dolayı velilerimize ve bizlerle önemli bilgiler paylaşan Prof. Dr. Sn Çağlayan Dinçer’e  Günebakan Ailesi olarak teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Sevgili Anne Babalar

Alışveriş Merkezlerini çocuklarımızla sanatsal ve sosyal aktiviteye dönüştürelim.

Günümüzde büyük alışveriş merkezleri ailelerin ve çocukların paylaşım yerleri oluyor. Anne baba olarak çocuklarla birlikte ilgi ve ihtiyaçlar doğrultusunda AVM’ ler kullanılabilir.
Vakitle yarışıyoruz, kaliteli zaman geçirmek istiyoruz. AVM’ ler sosyal ve sanatsal aktivitelerle çocuğun psiko-sosyal gelişiminde de önemli bir yere sahip olmaya başladılar.
Buraların sadece tüketim amaçlı kullanılmaması, konser, gösteri, sergi mekânları olarak değerlendirilmesi GÜNEBAKAN ANAOKULU olarak bizleri sizlerle 365 Alışveriş Merkezi’nde ( 2010-2011 eğitim dönemi buluşturdu.

Çocuğunuzla birlikte AVM giderseniz keyifli bir süreç geçirmeniz için size birkaç önerimiz olacaktır.

 1. Alışveriş merkezine gitmeden önce çocuğunla birlikte plan yapınız.
 2. Alışveriş merkezine gitmeden önce ihtiyaç listesi hazırlayınız ve bunun dışına çıkmamaya özen gösteriniz.
 3. Alışveriş merkezinde çocuğunuz almak istemediğiniz ürün için ısrar ederse, almama nedeninizi açıklayınız.
 4. Alışveriş merkezindeki sergi ya da gösterileri çocuğunuza mutlaka izletiniz, çalışmalar hakkında çocuğunuzla mutlaka konuşunuz.
 5. AVM’ de sergide gördüğünüz çocuğunuzun ilgisini çeken ürünün nasıl yapıldığını öğrenin ve evde birlikte deneyiniz.
 6. Çocuğunuzun, AVM’ deki kişilerle iletişim dilini kullanmasına fırsat veriniz.
 7. AVM’den aldığınız eşyaların taşınmasına yardımcı olması için sorumluluk veriniz.
 8. AVM’de uyulması gereken kurulları önceden belirleyiniz, sınırlarınızı koyunuz.
 9. AVM’de uzun süre kalmayınız, çocuğunuzun yaş özelliklerini dikkate alınız.
 10. AVM’ de tehdit durumlarında “HAYIR” diyebilmenin öneminin farkındalığını sağlatınız.

Sevgiler…

Serap ANTEPLİ
Çocuk Gelişimi Uzmanı
Günebakan Anaokulu Eğitim Danışmanı

 

Eğitim Danışmanı Görüşleri

KARARSIZIM ÇOCUĞUMU ANAOKULUNA BAŞLATAYIM MI?

2 Yaşından itibaren yaşıtlarına yönelik sosyalleşme sürecine giren çocuk için anaokulu yaşantısı çok olumlu olanaklar sağlar. Anaokuluna başlayan çocuk özgürleşme ve birey olma sürecinde daha bağımsız, isteklerini doğru şekilde belirten, özgüvenli, çevresiyle iletişim kurabilen daha sosyal bireyler olmaktadır.

Anaokulunda çocuk; paylaşma, işbirliği, arkadaşlarıyla birlikte oynama, üretme, keşfetme, grup tarafından kabul görme, kendi ilgi ve ihtiyaçlarını karşılama, becerilerini arttırma davranışlarıyla toplumsal yaşama hazırlanmış olur.

ANAOKULU SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

Çocuğunuzun gereksinimleri ile sizin beklentilerinizin örtüşmesi önemlidir. Bunun için anaokulunun eğitim felsefesi, eğitim kadrosu ve programı, aile destek hizmetleri, fiziksel yapısı, güvenlik ve hijyen önlemleri önemlidir.
çocuğun eğitiminde aile ve okulun işbirliği içinde onun yaşamının şekillenmesinde, kazandığı davranışlarının ve becerilerinin etkin olduğunu görmekteyiz.
Aile, çocuğun eğitimine bilinçli katıldığı oranda onu daha iyi tanıma ve yönlendirme fırsatı bulacaktır. Mutlu, başarılı, güvenli bireyler yetiştirecektir.Toplumsal kalkınmanın, duyarlılığın ve gelişmenin temelini oluşturacaktır. 

Serap ANTEPLİ

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi
Uzmanı

 

 

 

Not: Her hafta Perşembe günü eğitim danışmanı Sn.Serap ANTEPLİ tarafından okulumuzda Aile Danışmalık Hizmeti verilmektedir.

Her çocuğumuz sevgi bahçemizde açan bir günebakan’dır...